Kominki są coraz częściej spotykanymi elementami we wnętrzach domów. Ich wybór jest szeroki – od klasycznych modeli, po nowoczesne wkłady z płaszczem wodnym, które mogą zasilać cały system grzewczy domu. Bez względu na wybór wariantu każdy, kto myśli o kominku, zadaje sobie pytanie, jak najlepiej podejść do montażu – warto podjąć się tego samodzielnie czy jednak lepiej zaufać doświadczonym fachowcom? Aby pomóc w podjęciu decyzji, tym wpisie przeanalizujemy obie możliwości. Zapraszamy do lektury!
Z tego wpisu dowiesz się o
Samodzielny montaż kominka w domu – o czym trzeba pamiętać?
Na wstępie warto wspomnieć, że niezwykle istotne jest przygotowanie do prac. Koniecznie należy zapoznać się z wymogami prawnymi, znaczenie ma też sam typ kominka. Zależy on od preferencji i potrzeb użytkownika, ale nie można zapominać o możliwościach technicznych budynku. Proces podłączania wkładu będzie różnił się w zależności od jego rodzaju.
Decydując się na klasykę – montaż kominka na drewno – należy pamiętać o wyborze miejsca z dobrą wentylacją oraz dostępem do spełniającego wszystkie wymagania techniczne komina. Konieczne może okazać się też doprowadzenie dopływu powietrza do komory spalania.
Podłoże pod kominek musi mieć nośność, która wytrzyma ciężar instalacji. Co więcej, urządzenie powinno być umieszczone na podstawie z cegieł szamotowych lub innych materiałów odpornych na ciepło, a ściany i podłoga w pobliżu muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Gdy mamy właściwie dobrany wkład oraz należycie przygotowane miejsce, czas zająć się osadzeniem kominka. Trzeba ustawić go zgodnie z dyspozycjami producenta. Istotne jest, by urządzenie było stabilne.
Następny etap to podłączenie urządzenia do przewodu kominowego. Połączenie musi być szczelne oraz zgodne z przepisami przeciwpożarowymi. Następnie konieczne jest wykonanie obudowy – wewnętrzną część należy stworzyć z materiałów izolacyjnych. W osłonie trzeba umieścić też kratki wentylacyjne.
Kominek z systemem DGP lub z płaszczem wodnym
Inaczej wygląda montaż wkładów z DGP – jest on jeszcze bardziej skomplikowany, gdyż wymaga zaprojektowania i wykonania sieci przewodów, które rozprowadzają ciepło do innych pomieszczeń. Kłopotliwe mogą być też kominki z płaszczem wodnym, gdyż wymagają podpięcia do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.
Zalety i wady samodzielnego podejścia
Montaż kominka w domu na własną rękę wiąże się z oszczędnością i może nieść satysfakcję – możliwość pochwalenia się samodzielnym wykonaniem instalacji jest bowiem kusząca. Minusów tego rozwiązania jest jednak więcej niż plusów. W czasie instalacji można bowiem popełnić błędy, które często okazują się trudne do naprawienia po zakończeniu prac. Co istotne, pomyłki mogą wpływać na wydajność kominka, a nawet powodować niebezpieczne sytuacje.
Montaż kominka przez profesjonalistów – wybór, który popłaca
W przypadku chęci prawidłowego montażu kominka skorzystanie z pomocy fachowców jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż samodzielne działanie. Wiedza ekspertów przyda się już na etapie wyboru rodzaju wkładu – profesjonaliści dopasują idealny kominek do Twoich potrzeb i możliwości budynku, a także zwrócą uwagę na aspekty techniczne, takie jak wydajność, moc czy zdolności integracji z istniejącymi systemami grzewczymi.
Decydując się na zlecenie instalacji kominka profesjonalistom, możesz być spokojny o jej zgodność z obowiązującymi przepisami budowlanymi i normami bezpieczeństwa. Ponadto wiedza oraz doświadczenie specjalistów pozwalają uniknąć błędów montażowych. Właściwe podłączanie redukuje ryzyko pożarów czy problemów z ciągiem kominowym.
Fachowiec może być pomocny też w przypadku modernizacji kominów w starych budynkach, gdy konieczne jest wykonanie zabezpieczenia przed przegrzewaniem, a także kiedy zachodzi potrzeba precyzyjnego dostosowania systemu wentylacyjnego.
Kominki i obudowy
Profesjonalny montaż kominka – cena usług
Na pytanie, ile kosztuje montaż wkładu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wartości te zależne są bowiem od jego rodzaju, stopnia skomplikowania instalacji, a nawet od regionu. Zainteresowanych wyceną montażu kominka w Poznaniu lub okolicach zapraszamy do kontaktu.
Instalacja kominka a aspekty prawne
Montaż kominków regulowany jest przepisami prawa budowlanego. W przypadku nowych domów kominek musi być uwzględniony w projekcie, a jeśli planujesz montaż w istniejącym już budynku, konieczna może być zgoda właściwego organu architektoniczno-budowlanego.
Inne ważne zagadnienia dotyczące montażu kominków określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z kwietnia 2002 roku, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z kwietnia 2006 roku oraz w Polska Norma PN-89/B10425. Stosowanie się do aktualnych wymogów jest niezwykle istotną kwestią, gdyż zapewnia bezpieczeństwo domowników.
Kontrole oraz odbiory techniczne
Po zakończeniu instalacji konieczne jest przeprowadzenie odbioru technicznego przez wykwalifikowanego kominiarza. Polega on na zbadaniu szczelności komina, drożności przewodów oraz poprawności podłączenia wkładu kominkowego. Ważne jest też regularne czyszczenie kominków.
Jeśli zależy Ci na odpowiednim dopasowaniu kominka do potrzeb, niezawodności, zgodności z przepisami prawa i bezpieczeństwie użytkowania, profesjonalny montaż to najlepszy wybór. Warto rozważyć go pod kątem inwestycji w przyszłość. Choć samodzielna instalacja może wydawać się atrakcyjna ze względu na niższe koszty początkowe, postawienie na pomoc fachowców z pewnością zaprocentuje na dłuższą metę.