Czym zabudować domowy kominek?

Obudowa kominka domowego jest bardzo istotnym elementem aranżacji wnętrza. Swoim stylem wykończenia musi pasować do reszty pomieszczenia oraz nie powinna przytłaczać rozmiarem. Oprócz tego dobrze byłoby, gdyby obudowa pełniła funkcję nie tylko estetyczną, ale również ochraniała sam piec oraz domowników, zapobiegając potencjalnemu poparzeniu. Jest to szczególnie istotne, kiedy w domu mieszkają dzieci czy zwierzęta.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Pierwszą i podstawową cechą obudowy kominka powinna być niepalność. Wszystkie produkty bez atestów bądź konkretnej nazwy materiału czy wątpliwego pochodzenia nie są dobrym rozwiązaniem — w końcu mamy do czynienia z jednym z żywiołów, z którym nie ma żartów, a zachowanie wszelkiej ostrożności jest niezwykle ważne. Nie oznacza to jednak, że zabudowa kominka musi być nieatrakcyjna wizualnie lub nie pasować do stylu wnętrza. Obecnie producenci proponują tyle ciekawych rozwiązań i surowców do wykonania obudowy kominka, że z łatwością można dobrać takie, które będą idealnie komponować się z wystrojem wnętrza, w każdym możliwym stylu.

Do materiałów polecanych do stworzenia idealnej obudowy należą:

  • kamienie dekoracyjne, takie jak marmur czy granit – wyjątkowo trwałe i bardzo efektowne, występują w wielu wersjach kolorystycznych oraz posiadają naturalne, niepowtarzalne użylenia. Świetnie przewodzą ciepło, równomiernie je rozkładając;
  • piaskowiec – również należy do kamieni ozdobnych, występuje w przepięknych beżowych barwach. Jest znacznie bardziej miękki i chłonny, co niestety sprawia, że trudniej go wyczyścić;
  • beton architektoniczny – trwały i dobrze przewodzący ciepło materiał. Przy tworzeniu betonowej mieszanki można dodać do niej dowolne barwniki lub dodatki, dzięki którym obudowa będzie idealnie dopasowana do koloru i stylu wnętrza. Idealnie sprawdzi się w loftowych i surowych pomieszczeniach;
  • cegła oraz płyta szamotowa – ognioodporna i dobrze akumulująca ciepło, co sprawia, że kominek będzie oddawał je na długo po wygaszeniu;
    ognioodporne płyty z krzemianu wapnia – mogą stanowić zarówno izolację, jak i obudowę kominka. Można je dowolnie wykończyć – pomalować na ulubiony kolor lub położyć na nich kafelki.

Klasyczne drewno

Drewniane obudowy kominków są piękne i świetnie pasują do rustykalnych wnętrz, lecz budzą wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że drewno absolutnie nie nadaje się jako materiał okrywający kominek, między innymi ze względu na wysoką łatwopalność. Poza tym, pod wpływem nagrzewania, uwalnia ono substancje lotne, które mogą być szkodliwe dla mieszkańców.

Pomimo tych niepokojących aspektów drewniana obudowa może być bezpieczna, ale tylko w określonych przypadkach i przy spełnieniu dodatkowych warunków. Piec, który może zostać obudowany drewnem, musi być „zimny”, co oznacza, że pomiędzy wkładem kominkowym a ścianą powinien znajdować się dodatkowy materiał izolacyjny. Nie jest to takie oczywiste, gdyż tego typu technika jest stosowana jedynie w małych pomieszczeniach oraz w przypadku, kiedy kominek ma pełnić funkcję ozdobną i nadającą przytulny klimat, aniżeli być jedynym źródłem ogrzewania.

Płyta kartonowo-gipsowa

Płyta kartonowo-gipsowa jest godnym uwagi rozwiązaniem ze względu na możliwości jej formowania. Można stworzyć dowolny kształt kominka pasujący do wnętrza — nawet formy półokrągłe. Niestety tak samo, jak w przypadku obudowy drewnianej, karton-gips należy do materiałów łatwopalnych i może stwarzać zagrożenie pożarowe. Przy wyborze tego rodzaju zabudowy należy zwrócić uwagę na właściwości danej płyty. Istnieją bowiem ich ognioodporne odpowiedniki, zawierające włókno szklane. Oprócz tego trzeba je zabezpieczyć, aby nie dotykały bezpośrednio ścian kominka. Najlepsza do tego będzie niepalna wełna mineralna zabezpieczona dodatkowo folią aluminiową. Pomimo swoich właściwości ułatwiających dowolne uformowanie obudowy kominka, płyta kartonowo-gipsowa, jest coraz rzadziej wykorzystywanym materiałem. Jej miejsce zastąpiła wyżej wspomniana ognioodporna płyta krzemianowa.

Materiał obudowy powinien zostać uwzględniony już podczas projektowania całego systemu grzewczego — nie jest to jedynie kwestia stylu, a złożony proces wymagający dokładnego zaplanowania. W zależności od tego, jaką funkcję będzie pełnił piec, surowiec, z którego będzie wykonana obudowa, musi być z nim kompatybilny. Nie każdy materiał może zostać wykorzystany przy wszystkich rodzajach kominków. Te gromadzące ciepło i nagrzewające się (często stosowane w przypadku domów ogrzewanych drewnem), wymagają odpowiedniej obudowy wykonanej z bezpiecznych, niepalnych materiałów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, który przedstawi najlepsze rozwiązania, dopasowane do rodzaju ogrzewania, wielkości pomieszczenia oraz budżetu.

Kominek, a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to popularna już metoda rozprowadzania energii cieplnej w budynkach mieszkalnych. Pozwala na szybkie wysychanie świeżo umytych podłóg, a co za tym idzie, zapobiega jej zawilgoceniu. Zapewnia jednak przede wszystkim równomierne ogrzewanie każdego pomieszczenia. Czy tego rodzaju rozwiązanie może być zastosowane równocześnie z kominkiem? Najlepiej sprawdzić i przeanalizować, czy w każdej sytuacji będzie to wskazane rozwiązanie.

Ogrzewanie podłogowe – charakterystyka

Warto zastanowić się, czym dokładnie jest i jak działa ogrzewanie podłogowe. Jest to nic innego jak sieć rurek równomiernie rozłożonych pod podłogą. Są one podłączone do układu grzewczego, zazwyczaj tradycyjnego systemu c.o., którego źródłem ciepła jest oczywiście piec. Najczęściej jest to urządzenie na różnego rodzaju paliwa stałe, takie jak drewno, węgiel, miał czy pellet. Niezależnie od spalanych surowców, układ rozprowadzający ciepło działa tak samo jak w przypadku zastosowania tradycyjnych kaloryferów. Mówiąc w dużym uproszczeniu – ciepła woda, ogrzana przez kocioł, płynie rurami i wymienia się z wodą zimną, przez co budynek jest stopniowo ogrzewany.

Tak samo działa to w przypadku rurek pod podłogą. Co ciekawe, ogrzewanie tą metodą jest jednak bardziej wydajne, ponieważ lokalizacja kaloryferów czasem przyczynia się do nierównomiernej dystrybucji energii cieplnej – zazwyczaj usytuowane są one pod oknami, które, jak wiadomo, szybko pobierają ciepło. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura podnosi się na całej powierzchni pomieszczenia oraz maksymalnie w najniższym jego punkcie. Wtedy do akcji wkracza konwekcja i pomieszczenie zostaje dzięki temu szybko, a także skutecznie ogrzane. Jednak co w przypadku, jeśli oprócz zastosowania takiego systemu, chcielibyśmy zainstalować kominek?

Kominek – ciekawe rozwiązanie

W przypadku zastosowania kominka w domu z równoczesnym rozprowadzeniem rurek podpodłogowych wiele osób ma wątpliwości, czy takie rozwiązanie ma w ogóle szansę działać. Jednak warto zastanowić się, jakie dodatkowe opcje są dla nas dostępne. Kominek, jako źródło ciepła, również może przekazywać je dalej, a dzieje się to za sprawą tzw. płaszcza wodnego. Jest to nazwa dla układu znajdującego się nad kominkiem. Okala on kominek i odbiera zgromadzoną energię cieplną. Jak można się łatwo domyślić, działa to podobnie jak w przypadku tradycyjnych kotłów na paliwa stałe.

Czy zatem warto postawić wyłącznie na ogrzewanie kominkiem i rozprowadzanie ciepła za pomocą ogrzewania podłogowego? Wszystko zależy od gabarytów budynku. Jeśli pomieszczeń jest niewiele, to zapotrzebowanie na ciepło również będzie niewielkie, a to sprawia, że sam kominek w zupełności wystarczy. Także w przypadku niewielkich domów letnich kominek z ogrzewaniem podłogowym to rozwiązanie idealne.

Jednakże pomijając względy typowo praktyczne, czasem chodzi wyłącznie o estetykę i chęć posiadania eleganckiego kominka. Wiele osób decyduje się właśnie na niego, ponieważ chce spędzać czas na wpatrywaniu się w płomienie palących się kawałków drewna, słyszeć jego trzask i napawać się zapachem drewna składowanego w pobliżu. Często takie osoby posiadają już sprawny system ogrzewania, a kominek służy jako dekoracja, jak również element budujący nastrój w pomieszczeniu. Natomiast jeśli istnieje taka możliwość, warto wykorzystać maksymalne jego potencjał. W tym momencie właśnie należałoby rozpatrzyć rozprowadzanie ciepła za pomocą ogrzewania podłogowego. Nawet przy istniejącym już układzie centralnym, montaż kominka z płaszczem wodnym i podłączenie go do rurek pod podłogą ma sens. Może być to bowiem istotne wsparcie w przypadku wyjątkowo chłodnych miesięcy w okresie zimowym. Co więcej, można zdecydować się wyłącznie na ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniach z kafelkami, w sąsiedztwie salonu z kominkiem. Jak wiadomo, kafelki szybko tracą ciepło, a chodzenie boso po nich stałoby się o wiele przyjemniejsze w momencie ich ogrzania, np. w łazience. Z tych względów najlepiej montaż kominka połączyć z generalnym remontem – wtedy będzie łatwiej i taniej umieścić ogrzewanie podłogowe oraz podłączyć je do instalacji płaszcza wodnego.

Jeśli od dawna marzymy o kominku, a słyszy się dookoła, że to strata czasu i pieniędzy, warto udowodnić, że stwierdzenia te nie mają racji bytu. Doskonałym wykorzystaniem ciepła, które produkuje kominek, jest połączenie go właśnie z ogrzewaniem podłogowym. Jak widać, można połączyć przyjemne z pożytecznym i zyskać nie tylko wspaniałą ozdobę salonu, lecz również dodatkowe źródło ciepła w domu.